Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi ale nebude... :P
Pro psaní do Diskuzí se musíte registrovat, je to z důvodu, aby ste se nemuseli podepisovat... A pro snazší rozeznání kdo jste, zaregistrujte se pod přezdívkou, kterou používáte na stránkách pletení... :) Děkuji za pochopení
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Paličkování

Paličkování je jednou z nejmladších textilních technik. Jedná se o plošnou textilii, která je zhotovena nejrozmanitějším obtáčením a křížením nití odvíjených z paliček, které jsou k tomu účelu speciálně přizpůsobeny.
Paličkovaná krajka jako taková vznikla v Itálii koncem 15. a počátkem 16. století. Krajky byly zdobným prvkem oděvů šlechty a bohatších vrstev. Z Benátek se paličkování rozšířilo v 16. století po celé západní Evropě do Španělska, Anglie, Nizozemí, Francie a Belgie. Ve stejné době se zřejmě dostala technika paličkování i na naše území. Ze starých záznamů ale nelze jednoznačně říci, zda šlo o krajky paličkované. Počátky krajkářství jsou doloženy na Šumavě od roku 1587, v Krušnohoří od roku 1561.
Vývoj krajkářství šel u nás ruku v ruce s hutnickou kolonizací hraničních horských oblastí. Téměř ve všech horských a podhorských krajích byla známa centra paličkování. V Čechách mezi hlavní střediska paličkované krajky patřil např. Vamberk v Orlických horách s belgický způsobem paličkování, v Krušných horách byl větší vliv flanderského způsobu paličkování. Na Šumavě, v Domažlicích, Strážově a v jižních Čechách v Sedlici se paličkovaly hrubší krajky. Paličkovali ženy i muži a děti, nejvíce v zimním období. K rozšiřování paličkované krajky u nás docházelo díky majitelům panství nebo jejich vysokých úředníků.
V našich zemích byla od 16. století paličkovaná krajka až do 18. století užívána jako ukázka majetnosti v panské módě, na lidových oděvech se začala objevovat v jednoduchých formách až koncem 18. století, nejprve na obřadních plenách, později na oděvu.
V každé zemi se krajkářství rozvíjelo osobitým způsobem a vytvářelo si vlastní styl.
V 18. století, hlavně za vlády Marie Terezie, krajkářství získává podporu státu. V roce 1753 je prohlášeno za svobodné povolání. První krajkářská škola byla založena Marií Terezií v Praze roku 1767. Krajkářství se postupně šíří do dalších oblastí jižních a východních Čech i Slezska. V roce 1860 je v českých zemích napočteno 80 000 krajkářů.
Domácí výroba krajek vycházela z módní atmosféry Evropy i technického stavu textilní výroby své doby. Krajkářství bylo silně ovlivněno krajkářským stylem, který směřoval z Itálie přes Francii, Belgii a Německo. Zjednodušeně lze paličkované krajky rozdělit na dva typy: tzv. východoevropskou – zhotovena ze silnějších materiálů, většinou bez předlohového vzoru a bez použití špendlíků (byly to krajky jednoduché, hrubší). Krajky byly zhotovené ze základních vzorů.
Krajky typu západního – paličkování podle předlohy, vzor složitý – splétání složitých ornamentů v různých půdicích, používání jemných nití.Text převzat z: http://www.muzeumhd.cz/navrat/palickovani.html
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one