Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi ale nebude... :P
Pro psaní do Diskuzí se musíte registrovat, je to z důvodu, aby ste se nemuseli podepisovat... A pro snazší rozeznání kdo jste, zaregistrujte se pod přezdívkou, kterou používáte na stránkách pletení... :) Děkuji za pochopení
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Poprvé se batika objevuje v Asii, do Evropy se dostává až o hodně později. Asijci pomocí přírodních látek získávaných z částí květin a stromů obarvovali své oděvy na různé barvy.
Batikovat lze na jakýkoliv přírodní materiál, to znamená bavlnu, viskózu, hedvábí a len. Batikovat se mohou i látky smíšené, např. bavlna s elastanem, ale poměr přírodní látky musí být vždy větší než 50%. Látku je potřeba před použitím vyprat a zbavit ji tak nečistot a tužidel.
Batikuje se barvami na textil. Mezi nejznámější barvy patří DUHA a IBERIA (horká batika), ale jsou k dostání i barvy na batiku za studena od firmy CHEVAS.
Kromě materiálu na barvení a samotné barvy je potřeba ještě pár drobností. K batikování je zapotřebí nejlépe pevný režný provázek Z barevných provázků může barva pustit do látky, ale i tím se dá dosáhnout zajímavého efektu. Dále je potřeba starý hrnec nebo nádoba, ve které se dá barva vařit, popřípadě mikrovlnná trouba a mikroténové sáčky. Další pomůckou jsou gumové rukavice. Jako ustalovače barev se používají ocet a sůl. Sůl se přidává přímo do batikovací lázně (podle pokynů na sáčku barvy) a obarvená látka se máčí v octové vodě v poměru 1:20. U voskové batiky je potřeba batikovací vosk. Dá se lehce nahradit klasickým čistým parafínem. U savování je potřeba SAVO PEREX, rozprašovač, šablony z lepící tapety a noviny a kartóny na proložení vrstev.
Užitečný odkaz:
http://www.aticom.cz/creation/1.2004/techniky10.htm

Batikování - FIŠARKA

14.09.2010 09:21:51
Slávka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one